YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Avcı, Gazeteci Gökhan Altıner'in Sorularını Yanıtladı

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Avcı, Gazeteci Gökhan Altıner'in Sorularını Yanıtladı

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner'in hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Postası’ adlı programa katılarak, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avcı, “Bu eğitim turizmi ülkemiz için vazgeçilmezdir. 85 bin öğrencinin Eylül ayında adamızda olması ülkemizin ekonomisine, canlanmasına ve KKTC’nin tanıtımı için çok önemlidir. Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğumuz toplantıda yüz yüze eğitim konuşuldu ve kabul gördü. Vazgeçilmez olan şey yüz yüze eğitimdir” dedi.

“Öğrenci ile bire bir göz teması, iletişim kurmak… Hiçbir şey bunun yerini tutamaz” ifadelerini kullanan Avcı, “Bu sadece uygulamalı eğitimlerin vazgeçilmezi değildir…” şeklinde konuştu.

Hükümetin çok yoğun bir şekilde irade ortaya koyarak, akademisyenlerin ve çalışanlarının bir an önce Koronavirüs aşısı olması gerektiğine dikkat çeken Avcı, “Bunun yapılması gerekiyor ki Eylül ayına daha rahat girelim…” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Avcı, aşı olmayan öğrencilerin de aşılanmalarının sağlanmasının büyük bir pazarlama olacağını belirtti.

“HEDEFLER KOYARAK, PEŞİNDE KOŞACAĞIZ”

YÖDAK Başkanı Avcı, şöyle konuştu:

“Türkiye Cumhuriyeti Eylül’de yüz yüze eğitime başlıyor… Biz de bu hedefleri koyarak, bu hedeflerin peşinde koşacağız. Bizim söylediğimiz şu; üniversitelerin artık YÖDAK’ı vardır ve tüm çalışmalarda görüşlerini ortaya koyacaktır.

YÖDAK bugüne kadar olması gereken kadro açısından ve altyapı açısından olması gereken noktada değildir. YÖDAK yasası yapılırken, ‘planlama, denetleme, akreditasyon kurulu’ olarak açıklanıyor. Üniversite eğitimlerinin planlanması, koordinasyonu bize veriliyor. Yükseköğrenimi planlamak YÖDAK’ın görevidir. 21 öğretime başlamış üniversitemiz var. Aktif olan 85 bin öğrenci var.

Biz şunu istiyoruz; YÖDAK üniversitelerin tüm sorunlarını masaya yatırıp, çözüm arayacak. Hep birlikte sürdüreceğiz. YÖDAK başkanı olmak çok ağır bir sorumluluktur. YÖDAK hak ettiği noktaya getirilmesi gerekiyor. Bütün üniversitelerin aynı kalitede aynı seviyede yürümesi bizim birincil görevimizdir. Hükümetin desteği, muhalefetin desteği bizim için önemlidir. YÖDAK’ın bizim için daha bağımsız olması bizim için çok önemlidir.”

 

 

Print
Posted: Haz 1, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: