“KKTC YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ÖĞRETİM ÜYELİĞİNE YÜKSELTİLME VE ATAMA TÜZÜĞÜ” KOMİTESİ YÖDAK’TA TOPLANDI

“KKTC YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ÖĞRETİM ÜYELİĞİNE YÜKSELTİLME VE ATAMA TÜZÜĞÜ” KOMİTESİ YÖDAK’TA TOPLANDI

KKTC Yükseköğretim Kurumları Öğretim Üyeliğine Yükseltme ve Atama Tüzüğü’nün hazırlanması için YÖDAK öncülüğünde oluşturulan komite, 15 gün içinde tüzüğe son şeklini vererek, yetkili mercilere iletmek üzere çalışmalarına devam etti.

YÖDAK üyesi Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu başkanlığındaki komitenin, YÖDAK üyesi Prof. Dr. Hasret Balcıoğlu dışında, KKTC yükseköğretim alanında çeşitli üniversitelerde görev alan 10 akademisyenle birlikte 12 kişilik bir kadro ile çalışmalarını yürütüyor.

PROF.DR. AVCI: Üniversitelerimiz çıtayı yükseltecek

Toplantıya başkanlık yapan YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı, toplantıda yaptığı açılış konuşmasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yükseköğretim alanında ilk hedefin kalite olduğunu bu sebeple de en iyi 500 üniversite sıralamalarında daha fazla üniversitemizin yer alması anlayışı ile çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Öğretim üyeliğine atamalarda ve akademik yükseltilmelerde, bu sebeple kriterlerin çıtasının yükseltilip bu kriterlerin uygulanmasında takipçi olacaklarını ifade etti.

Prof. Dr.  Avcı, uluslararasılaşma ve kalite şiarı ile yürünecek bu yolun, kurumsallaşma ve üniversitelerimizin aktif bir iş birliği ile gerçekleştirileceğini dile getirdi.

PROF. DR. UZUNBOYLU: 15 gün içinde tüzük taslağı yetkili mercilere iletilecek

Komite üyeleri Prof. Dr. Akın Cellatoğlu, Prof. Dr. Ali Haydar, Prof Dr. Orhan Gemikonaklı, Prof. Dr. Turan Aksoy, Prof. Dr. Pervin İmirzalıoğlu, Prof Dr. Evren Hıncal, Prof. Dr. Serkan Abbasoğlu, Prof. Dr. Levent Taner, Porf. Dr. Zafer Ağdelen ve Prof. Dr. Oğuz Solyalı’nın katıldığı toplantının ardından, Komite Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu ise iki yıla yakındır devam eden çalışmaların artık sonuna gelindiğini ve 15 gün içinde bir araya gelinerek tüzük taslağına son şeklinin verileceğini söyledi.

Print
Posted: Haz 11, 2021,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: