Başbakan Ersin Tatar, YÖDAK’ı Kabul Etti.

Başbakan Ersin Tatar, YÖDAK’ı Kabul Etti.

Başbakan ERSİN Tatar, YÖDAK’ı kabul etti

Başbakan Ersin Tatar:  YÖDAK’ın elini güçlendirmeliyiz

Başbakan Ersin Tatar: Yükseköğretim dünya standartlarında olmalı

Başbakan Ersin Tatar YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Buke ve Üyelerini kabul ederek görüştü.

Başbakan Tatar, yüksek öğretimde nitelik ve kalitenin korunmasının önemine işaret etti.

Başbakan Ersin Tatar da, YÖDAK’ın önemli bir sektör olduğunu belirterek, iyi yönetilmesi ve korunması gerektiğini vurguladı.

İleriye dönük yapılacak çalışmalarda umut ve dikkatin önemine işaret eden Başbakan Tatar, öğrenci niteliğinin de önemli olduğunu belirtti.

Başbakan Ersin Tatar, ülkede, turizm ve yüksek öğretimin en önemli iki sektör olduğunu anlattı.

“Yükseköğretimin dünya standartlarında olması hepimizin görevi olmalı. Yükseköğretim dendiği zaman kazanç bir yana kalite, nitelik ve insana katkı önemli” diyen Tatar, dünyanın çeşitli yerlerinden ülkemizde öğrenim gören öğrencilerin kendi ülkelerinde yayınlayacakları dergi ve makalelerin ülke tanıtımına da katkı sağlayacağını anlattı.

Ülkede belli sayıda üniversite bulunmasının güzel olduğunu ancak, nitelik ve kalitenin korunmasının da gerektiğini vurgulayan  Başbakan Tatar, KKTC’nin bu alanda bilimsel yönü ile kendini kanıtlaması gerektiğini söyledi.

Başbakan Tatar, “bu anlamda YÖDAK’ın elini güçlendirmeliyiz” diyerek, sektörün kalkınması, güçlenmesi ve daha ileriye gidebilmesi için en iyi şekilde korunması gerektiğini vurguladı. Türkiye’den gelen öğrenci sayısının oldukça fazla olduğunu kaydeden Başbakan  Tatar, YÖDAK ile YÖK’ün işbirliğinin ve iyi ilişkilerinin önemine işaret etti.

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Buke kabulde, hükümete görevinde başarılar diledi.

Yüksek Öğretim alanının, KKTC’nin en önemli gayri safi milli hasılaya katkısı bulunan alanlardan biri olduğunu belirten Prof. Dr. Buke, “akreditasyonları ve uluslararası tanınırlığı ile ülke açısından önemli bir değer” dedi.

Prof. Dr. Buke, yüksek öğretimde sorunlar bulunduğunu, ancak çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ve YÖK ile görüşmeler yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Buke, bunun sonucunda önemli bazın sorunların üstesinden gelinebileceğini gördüklerini ifade etti.

Print
Posted: Tem 10, 2019,
Categories: Haberler,
Comments: 0,
Tags: